Digitální fotorámečky, digitální fotoalbum a elektronické databanky srovnáváme, prodáváme, hodnotíme a různě si s nimi hrajeme. Informace a rady pro všechny, kteří si rámeček nebo fotalbum vybírají nebo potřebují poradit. Tipy, recenze, užitečné informace.

Existuje mnoho různých formátů dat, ve kterých mohou být obrázky, hudba nebo video uloženo. U každého rámečku jsou udávány podporované formáty, tj. ty, které lze zobrazit nebo přehrát. Nejčastějšími formáty jsou JPG - fotografie, MP3 – hudba/audio, MPG - video.

Pokud požadujeme od fotorámečku také přehrávání hudby nebo videa, je nutné, aby podporoval dané formáty a měl zvukový výstup (reproduktory nebo výstup na sluchátka).

Formáty fotografií - JPG, PNG, RAW, BMP...
Jednotlivé formáty se vzájemně liší jiným principem komprese dat, případně ukládají obrazová data bez komprese. Pro fotografie se nejčastěji užívá formát JPG, kde je možné určit míru ztrátové komprese a ovlivnit výslednou velikost souboru.


Typ formátu JPG/JPEG podporují téměř všechny fotorámečky a je nejčastějším typem souboru, který produkují běžné digitální fotoaparáty.
Formát RAW, někdy i BMP, neobsahují žádnou kompresi obrazových dat, takže jde o maximálně kvalitní formát, jehož nevýhodou je ale vysoká velikost souborů.

Formáty zvuku / audia - MP3, WMA, OGG

Pokud fotorámeček některý z těchto formátů, pak dokáže přehrávat zvuk a je pravděpodobně vybaven reproduktory nebo výstupem na sluchátka.

Některé rámečky také mají možnost příjmu rozhlasového vysílání.

 

Formáty videa -  AVI - MPEG1 (VCD/SVCD), MPEG2 (DVD), MPEG4 (DIVX/XVID), MOV
Pokud fotorámeček podporuje některý z těchto formátů, znamená to, že dokáže přehrávat i video obsah. To není samozřejmé u každého fotorámečku.

V případě vašeho požadavku na přehrávání videa rámečkem si prosím důkladně prostudujte podporované formáty a srovnejte je s tím, v jakém formátu dokáže video zaznamenávat vaše zařízení (videokamera, digitální fotoaparát, mobil apod.)


Většina běžných fotoaparátů ukládá fotografie ve formátu JPG, video nahrává většinou ve formátu MPEG a zvuk ve formátu MP3. Tyto tři základní formáty by ve většině případů měly pokrýt vaše potřeby na obrazovou i audio/video produkci.

Pokud získáte obrázky, hudbu nebo video v jiném formátu můžete si je na počítači nebo internetu nechat převést z jednoho formátu do druhého (vašim rámečkem podporovaného).